Vishay/Dale RNC55H1103BSB14
RNC55H1103BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1103BSB14
Brief Description
RES 110K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1103BSB14.pdf
Availability of RNC55H1103BSB14
QUANTITY
RNC55H1103BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1103BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1103BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)110k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)