Vishay/Dale RNC55H1103FSRE6
RNC55H1103FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1103FSRE6
Brief Description
RES 110K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1103FSRE6.pdf
Availability of RNC55H1103FSRE6
QUANTITY
RNC55H1103FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1103FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1103FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1103FSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1103FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1103FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1103FSRE6
IC DAC 8BIT 8-CHAN SSOP-B16 datasheet.pdf
RES SMD 2.32 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 120MA 12.9 OHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DC/DC 3KVDC SIP 1W 5V TO +/-9V datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 0.604 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BASE datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 700MA 400 MOHM datasheet.pdf
IC FPGA 372 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CAP CER 39PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 11NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf