Vishay/Dale RNC55H1104FSRE6
RNC55H1104FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1104FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.1M OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1104FSRE6.pdf
Availability of RNC55H1104FSRE6
QUANTITY
RNC55H1104FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1104FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1104FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1104FSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1104FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1104FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1104FSRE6
Crystal 3.579545MHz 30ppm Series 120 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 15POS datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 100OHM 140DEG RAD datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM CM 20-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 2.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
LED ASSY VERT 5MM GRN 565NM datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZE6 M32 datasheet.pdf
CONN HDR 15POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT PIN datasheet.pdf