Vishay/Dale RNC55H1110BRB14
RNC55H1110BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1110BRB14
Brief Description
RES 111 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1110BRB14.pdf
Availability of RNC55H1110BRB14
QUANTITY
RNC55H1110BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1110BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1110BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)111
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1110BRB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1110BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1110BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H1110BRB14
RES SMD 57.6K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 6POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN FFC TOP 16POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 3W DO216AA datasheet.pdf
1X1 MAG45 GIG W/O LED TAB DN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HDM W/FA SMPR148F174F G CUT datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf