Vishay/Dale RNC55H1111BSRSL
RNC55H1111BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1111BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.11K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1111BSRSL.pdf
Availability of RNC55H1111BSRSL
QUANTITY
RNC55H1111BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1111BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1111BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.11k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1111BSRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1111BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1111BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H1111BSRSL
FIXED IND 120UH 3.12A 100 MOHM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 47 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 528 I/O 780FBGA datasheet.pdf
POT 1M OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONTACT SOCKET 20-22AWG CRIMP datasheet.pdf
RES 14 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC BUFFER/DVR 3-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
MICRO 51 PIN 18" YEL JACKP datasheet.pdf