Vishay/Dale RNC55H1111BSRSL
RNC55H1111BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1111BSRSL
Brief Description
RES 1.11K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1111BSRSL.pdf
Availability of RNC55H1111BSRSL
QUANTITY
RNC55H1111BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1111BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1111BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.11k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1111BSRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1111BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1111BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H1111BSRSL
RES SMD 180K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH DIP LOW PRO 12 POS GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 4.6A IPAK datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.52A 210 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 11.25A 4.9 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZA10 M20 datasheet.pdf
Connector Header 39 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf