Vishay/Dale RNC55H1111DSB14
RNC55H1111DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1111DSB14
Brief Description
RES 1.11K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1111DSB14.pdf
Availability of RNC55H1111DSB14
QUANTITY
RNC55H1111DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1111DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1111DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.11k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1111DSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1111DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1111DSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1111DSB14
IC REG BOOST SEPIC PROG 1A 8SOIC datasheet.pdf
ENCODER KIT 3CH 2000CPR TOP MNT datasheet.pdf
C/A 62.5/125 RIS SC MTRJ 10M1 datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
OSC XO 33.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZA3/4 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
250 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf