Vishay/Dale RNC55H1130BRB14
RNC55H1130BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1130BRB14
Brief Description
RES 113 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1130BRB14.pdf
Availability of RNC55H1130BRB14
QUANTITY
RNC55H1130BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1130BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1130BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)113
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1130BRB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1130BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1130BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H1130BRB14
CONN HEADER .100 SINGL STR 4POS datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 3/16" datasheet.pdf
THERMISTOR 6.8KOHM NTC 0201 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS SKT datasheet.pdf
DCDC CONVERTER +/-12VOUT 2W datasheet.pdf
MODULE I.MX51 128MB FLASH 25PK datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
50MM EURO HDR 45D OPEN ENDS 05C datasheet.pdf