Vishay/Dale RNC55H1131BRRSL
RNC55H1131BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1131BRRSL
Brief Description
RES 1.13K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1131BRRSL.pdf
Availability of RNC55H1131BRRSL
QUANTITY
RNC55H1131BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1131BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1131BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.13k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1131BRRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1131BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1131BRRSL Details Description
Related parts for RNC55H1131BRRSL
LED GRN DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 9V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V datasheet.pdf
HEX KEY L SHAPE 3/16" 6.2" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 200PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CORD PWR MALE-FEMALE SJT 1.5M datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
RES SMD 499OHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf