Vishay/Dale RNC55H1132BRRSL
RNC55H1132BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1132BRRSL
Brief Description
RES 11.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1132BRRSL.pdf
Availability of RNC55H1132BRRSL
QUANTITY
RNC55H1132BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1132BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1132BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1132BRRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1132BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1132BRRSL Details Description
Related parts for RNC55H1132BRRSL
FUSE HOLDER BLADE 125V 15A PCB datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 24VDC 0402 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 3.15KV SL RADIAL datasheet.pdf
VARISTOR 640V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
INFRARED ULTRASONIC WALL SENSOR datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 2.5MM datasheet.pdf