Vishay/Dale RNC55H1132BRRSL
RNC55H1132BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1132BRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1132BRRSL.pdf
Availability of RNC55H1132BRRSL
QUANTITY
RNC55H1132BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1132BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1132BRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1132BRRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1132BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1132BRRSL Details Description
Related parts for RNC55H1132BRRSL
RES 68 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 97.6OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
LAPP FILM SLCN DIOXIDE 4.13"DIA datasheet.pdf
CABLE 8COND 16AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CABLE MARKER 1/2 IN PRINTABLE datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 140MA 3.3 OHM TH datasheet.pdf