Vishay/Dale RNC55H1132BSRSL
RNC55H1132BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1132BSRSL
Brief Description
RES 11.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1132BSRSL.pdf
Availability of RNC55H1132BSRSL
QUANTITY
RNC55H1132BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1132BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1132BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1132BSRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1132BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1132BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H1132BSRSL
NT 6/35 KRG BU datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 22A D2PAK datasheet.pdf