Vishay/Dale RNC55H1151BSRSL
RNC55H1151BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1151BSRSL
Brief Description
RES 1.15K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1151BSRSL.pdf
Availability of RNC55H1151BSRSL
QUANTITY
RNC55H1151BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1151BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1151BSRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1151BSRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1151BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1151BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H1151BSRSL
RES SMD 2.94KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TOOL EXTRACTION HI CURRENT XII datasheet.pdf
RES 100K OHM 0.25W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 60UF 5% 250VAC QC TERM datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 800KHZ 8SOIC datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 82 OHM 5% 12W datasheet.pdf
WELD SPATTER RESIST CABLE datasheet.pdf
DIODE ZENER 2V 200MW SOD323 datasheet.pdf