Vishay/Dale RNC55H1152FSB14
RNC55H1152FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1152FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11.5K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1152FSB14.pdf
Availability of RNC55H1152FSB14
QUANTITY
RNC55H1152FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1152FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1152FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1152FSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1152FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1152FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1152FSB14
CONN IDC PIN 30POS 30AU NO LATCH datasheet.pdf
DIP CABLE - CDP40S/AE40G/CDP40S datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.5V SOT23-3 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A 8DFN datasheet.pdf
IC REG 5OUT BUCK/LDO SYNC 24SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 50V 20% 2824 datasheet.pdf
RES 1.21 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE P 4.4UH N87 datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 500MW SOD80 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf