Vishay/Dale RNC55H1153DSRE6
RNC55H1153DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1153DSRE6
Brief Description
RES 115K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1153DSRE6.pdf
Availability of RNC55H1153DSRE6
QUANTITY
RNC55H1153DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1153DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1153DSRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)115k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1153DSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1153DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1153DSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1153DSRE6
Crystal 24.5760MHz 50ppm 20pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 2.85mm pitch datasheet.pdf
EVAL BOARD NE6510179A 1.9GHZ datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ8 PG21 datasheet.pdf
IC FPGA 964 I/O 1517FCBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 10K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.75M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT PIN datasheet.pdf