Vishay/Dale RNC55H1173BSBSL
RNC55H1173BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1173BSBSL
Brief Description
RES 117K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1173BSBSL.pdf
Availability of RNC55H1173BSBSL
QUANTITY
RNC55H1173BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1173BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1173BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)117k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1173BSBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1173BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1173BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H1173BSBSL
CAP ALUM 4000UF 16V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SENSOR PHOTO THRU METAL 15M NPN datasheet.pdf
IC ENERGY METERING 28SSOP datasheet.pdf
RES 270 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
5.00MM EUR DR HDR HORZ CE BLK 22 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH datasheet.pdf
TV 41C 41#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
TV 18C 18#20 PIN PLUG datasheet.pdf
GRN 2 POS RTN L PLASTIC datasheet.pdf