Vishay/Dale RNC55H1181BSRE6
RNC55H1181BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1181BSRE6
Brief Description
RES 1.18K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1181BSRE6.pdf
Availability of RNC55H1181BSRE6
QUANTITY
RNC55H1181BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1181BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1181BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1181BSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1181BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1181BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1181BSRE6
WASHER FLAT #8 FIBRE datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.49KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM TO236-3 datasheet.pdf
RES SMD 690 OHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES 493K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156" datasheet.pdf