Vishay/Dale RNC55H1181BSRSL
RNC55H1181BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1181BSRSL
Brief Description
RES 1.18K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1181BSRSL.pdf
Availability of RNC55H1181BSRSL
QUANTITY
RNC55H1181BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1181BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1181BSRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1181BSRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1181BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1181BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H1181BSRSL
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 120mA 24-DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC 1.5KE datasheet.pdf
FIXED IND 1.3NH 300MA 90 MOHM datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A IN LINE datasheet.pdf
RES 178K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
TERM FORK INS datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
PT 4-24AC-ST datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 2.3A 62.4 MOHM SMD datasheet.pdf