Vishay/Dale RNC55H1184BSRSL
RNC55H1184BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1184BSRSL
Brief Description
RES 1.18M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1184BSRSL.pdf
Availability of RNC55H1184BSRSL
QUANTITY
RNC55H1184BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1184BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1184BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1184BSRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1184BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1184BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H1184BSRSL
IC GENERATOR VIDEO SYNC 20SOIC datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.040DIA GOLD datasheet.pdf
RES 8.2 OHM 5% 5W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
RES SMD 1.8M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf