Vishay/Dale RNC55H11R3DSBSL
RNC55H11R3DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H11R3DSBSL
Brief Description
RES 11.3 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H11R3DSBSL.pdf
Availability of RNC55H11R3DSBSL
QUANTITY
RNC55H11R3DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H11R3DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H11R3DSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.3
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H11R3DSBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H11R3DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H11R3DSBSL Details Description
Related parts for RNC55H11R3DSBSL
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IDC CABLE-APR44A/ AE50G / X datasheet.pdf
CAP CER 470PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPDT 10A SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
HYDRL. CRMP HD 28 000LB OUTPUT datasheet.pdf
CAP ALUM 1100UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 100K OHM 9SIP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
FAN AXIAL 254X89MM 230VAC TERM datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf