Vishay/Dale RNC55H11R5DSBSL
RNC55H11R5DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H11R5DSBSL
Brief Description
RES 11.5 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H11R5DSBSL.pdf
Availability of RNC55H11R5DSBSL
QUANTITY
RNC55H11R5DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H11R5DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H11R5DSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.5
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H11R5DSBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H11R5DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H11R5DSBSL Details Description
Related parts for RNC55H11R5DSBSL
DIODE ZENER 2.4V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC FPGA 152 I/O 240QFP datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 30POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
1101 METRAL RCT STR PF 5X24 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
SL R/A LATCH HEADER GOLD 16POS datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf