Vishay/Dale RNC55H11R5FRB14
RNC55H11R5FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H11R5FRB14
Brief Description
RES 11.5 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H11R5FRB14.pdf
Availability of RNC55H11R5FRB14
QUANTITY
RNC55H11R5FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H11R5FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H11R5FRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H11R5FRB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H11R5FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H11R5FRB14 Details Description
Related parts for RNC55H11R5FRB14
JUMPER-H1503TR/A3049W/X 8" datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 8-MSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5K OHM 5% 100W datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 49MM datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
FAN 12VDC 80X20MM 3WR datasheet.pdf