Vishay/Dale RNC55H11R8FSRE6
RNC55H11R8FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H11R8FSRE6
Brief Description
RES 11.8 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H11R8FSRE6.pdf
Availability of RNC55H11R8FSRE6
QUANTITY
RNC55H11R8FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H11R8FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H11R8FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H11R8FSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H11R8FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H11R8FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H11R8FSRE6
Crystal 12.2880MHz 30ppm 20pF 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V 5% BP 1210 datasheet.pdf
RND SPACER 0.085" NYLON 10.03MM datasheet.pdf
LT GRIND & BLEND DISC 4" A CRS datasheet.pdf
Connector Socket 90 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf