Vishay/Dale RNC55H1201BRRSL
RNC55H1201BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1201BRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1201BRRSL.pdf
Availability of RNC55H1201BRRSL
QUANTITY
RNC55H1201BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1201BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1201BRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1201BRRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1201BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1201BRRSL Details Description
Related parts for RNC55H1201BRRSL
CONN RECPT 4POS .1" POL UNLOAD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC SWITCH BUS 8BIT FET 20-QSOP datasheet.pdf
FUSE 250A 240V BRITISH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
DUO-TYNE FLAG STRIP CONTACTS datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 2.5KV RAD datasheet.pdf