Vishay/Dale RNC55H1210BRBSL
RNC55H1210BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1210BRBSL
Brief Description
RES 121 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1210BRBSL.pdf
Availability of RNC55H1210BRBSL
QUANTITY
RNC55H1210BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1210BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1210BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)121
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1210BRBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1210BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1210BRBSL Details Description
Related parts for RNC55H1210BRBSL
RES ARRAY 7 RES 220 OHM 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2K FLASH 20-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
RES 0.13 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROLLER PLUNGER 1NC 1NO datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 23POS INLINE SKT datasheet.pdf