Vishay/Dale RNC55H1210BSRE6
RNC55H1210BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1210BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 121 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1210BSRE6.pdf
Availability of RNC55H1210BSRE6
QUANTITY
RNC55H1210BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1210BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1210BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)121
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1210BSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1210BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1210BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1210BSRE6
EVALUATION SYSTEM QUICC MPC8343E datasheet.pdf
SENSOR PROX 12-24VDC 5MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
ADC 12BIT 8CH SER 2.7V LQFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 16POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 2.5A 83 MOHM TH datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6K OHM 5% 20W datasheet.pdf