Vishay/Dale RNC55H1212BRRSL
RNC55H1212BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1212BRRSL
Brief Description
RES 12.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1212BRRSL.pdf
Availability of RNC55H1212BRRSL
QUANTITY
RNC55H1212BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1212BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1212BRRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1212BRRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1212BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1212BRRSL Details Description
Related parts for RNC55H1212BRRSL
RES SMD 43.2 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CARRIER FUSE FOR FUL 5X20MM datasheet.pdf
FUSE GLASS 800MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 700MA 440 MOHM datasheet.pdf
ANT WHIP UHF A-BASED 460-480MHZ datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 18POS TIN datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf