Vishay/Dale RNC55H1212FRRSL
RNC55H1212FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1212FRRSL
Brief Description
RES 12.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1212FRRSL.pdf
Availability of RNC55H1212FRRSL
QUANTITY
RNC55H1212FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1212FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1212FRRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1212FRRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1212FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1212FRRSL Details Description
Related parts for RNC55H1212FRRSL
KIT 7U BIOMETRIC MODULE IKENDI datasheet.pdf
LED 1157 BASED 590NM YLW 24VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
RES 324 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS SKT datasheet.pdf
CONN EDGE .100 12POS HL LOW P datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
DESKTOP CABLE ASS'Y INTEL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf