Vishay/Dale RNC55H1212FSBSL
RNC55H1212FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1212FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1212FSBSL.pdf
Availability of RNC55H1212FSBSL
QUANTITY
RNC55H1212FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1212FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1212FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1212FSBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1212FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1212FSBSL Details Description
Related parts for RNC55H1212FSBSL
ADM20S/AE20M/X datasheet.pdf
IC OTP 2MBIT 90NS 40DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
FUSE INDUST 450A 550V BS IEC datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 5.2"L X 2.96"W datasheet.pdf
SWITCH LIMIT 110VDC W/LED IND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
VINYL INSUL HIGHLAND BUTT SPLICE datasheet.pdf
OSC XO 75.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
22UF 35V 6,3X7MM 85C 1500H datasheet.pdf