Vishay/Dale RNC55H1212FSBSL
RNC55H1212FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1212FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1212FSBSL.pdf
Availability of RNC55H1212FSBSL
QUANTITY
RNC55H1212FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1212FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1212FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1212FSBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1212FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1212FSBSL Details Description
Related parts for RNC55H1212FSBSL
DIODE ZENER 22V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
XFRMR ISDN 1CT:1CT 22MH T/H datasheet.pdf
IC DSP 16/32B 300MHZ 168CSPBGA datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 80MHZ 8WSON datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS W/SKT BOX datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .229M 15POS datasheet.pdf
IC BUFFER OPEN DRAIN OUT 6XSON datasheet.pdf
INDUCTIVE HEAD 2MM 3M CABLE datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf