Vishay/Dale RNC55H1213FSRSL
RNC55H1213FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1213FSRSL
Brief Description
RES 121K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1213FSRSL.pdf
Availability of RNC55H1213FSRSL
QUANTITY
RNC55H1213FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1213FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1213FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)121k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1213FSRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1213FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1213FSRSL Details Description
Related parts for RNC55H1213FSRSL
IC ADC 16BIT 100KSPS 20-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 270K OHM 2012 datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 39 OHM 14SOIC datasheet.pdf
IC DAC 24BIT STER 192KHZ 28-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES 210K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 8.5PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf