Vishay/Dale RNC55H1214FSRSL
RNC55H1214FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1214FSRSL
Brief Description
RES 1.21M OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1214FSRSL.pdf
Availability of RNC55H1214FSRSL
QUANTITY
RNC55H1214FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1214FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1214FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1214FSRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1214FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1214FSRSL Details Description
Related parts for RNC55H1214FSRSL
IC DAC 16BIT DUAL R-R VOUT 8MSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 470 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK II .100C SR STRAIGHT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 12COND CLEAR 50' datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS PIN datasheet.pdf