Vishay/Dale RNC55H1232BSB14
RNC55H1232BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1232BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1232BSB14.pdf
Availability of RNC55H1232BSB14
QUANTITY
RNC55H1232BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1232BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1232BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1232BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1232BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1232BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1232BSB14
IDE4K 2.5" FLASH DISK 6GB datasheet.pdf
RECT BRIDGE 3PH 1400V PWS-C datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V X7R 0201 datasheet.pdf
SURFACE BELT 3X12" A MED datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 8PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf