Vishay/Dale RNC55H1240FRRSL
RNC55H1240FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1240FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 124 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1240FRRSL.pdf
Availability of RNC55H1240FRRSL
QUANTITY
RNC55H1240FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1240FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1240FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1240FRRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1240FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1240FRRSL Details Description
Related parts for RNC55H1240FRRSL
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DIFF COMPARATOR 8-TSSOP datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8VSSOP datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8TDFN datasheet.pdf
IC SYSTEM BASIS CHIP 32LQFP datasheet.pdf
PANEL ALUM 16.25X14" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
RES 156K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf