Vishay/Dale RNC55H1242BRB14
RNC55H1242BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1242BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1242BRB14.pdf
Availability of RNC55H1242BRB14
QUANTITY
RNC55H1242BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1242BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1242BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1242BRB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1242BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1242BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H1242BRB14
IDS BASE PLATE FOR CHAMP LATCH datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A 6DFN datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CML HIGH 25PPM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf
RES 120K OHM 1.75W 5% AXIAL datasheet.pdf
PB SERIES INNER PANEL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT SKT datasheet.pdf