Vishay/Dale RNC55H1242BRRE6
RNC55H1242BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1242BRRE6
Brief Description
RES 12.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1242BRRE6.pdf
Availability of RNC55H1242BRRE6
QUANTITY
RNC55H1242BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1242BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1242BRRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1242BRRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1242BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1242BRRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1242BRRE6
FIXED IND 470UH 201MA 6.39 OHM datasheet.pdf
IC ADC 18BIT SAR W/BUFF 48LFCSP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 1A 115V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
XCEDE HD 3W 3PVH 4COL datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 152 TYP datasheet.pdf
CAT 5E PATCH CORD 14 FOOT GR datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 315MA 120 MOHM datasheet.pdf