Vishay/Dale RNC55H1243BSBSL
RNC55H1243BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1243BSBSL
Brief Description
RES 124K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1243BSBSL.pdf
Availability of RNC55H1243BSBSL
QUANTITY
RNC55H1243BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1243BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1243BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)124k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1243BSBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1243BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1243BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H1243BSBSL
JUMPER-H9991TR/1853OR/H9991TR 4" datasheet.pdf
ASSY OUTPT-CON FOR BXA12579/MOD5 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
RES 4K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CONN JACK BANANA INSULATED BLACK datasheet.pdf
DIGITUS USB 2.0 ACTIVE EXT CABLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf
PIN INSERT TOOL 85 OHM IMPACT datasheet.pdf