Vishay/Dale RNC55H1243BSRE6
RNC55H1243BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1243BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 124K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1243BSRE6.pdf
Availability of RNC55H1243BSRE6
QUANTITY
RNC55H1243BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1243BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1243BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1243BSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1243BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1243BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1243BSRE6
RES 20K OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 100A AC/DC datasheet.pdf
CORD MINIGRABBER PATCH 48"ORANGE datasheet.pdf
RES SMD 5.23M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RELAY RF DPDT 1A 3V datasheet.pdf
RES 44.2 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A DO204AL datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf