Vishay/Dale RNC55H1252BSB14
RNC55H1252BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1252BSB14
Brief Description
RES 12.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1252BSB14.pdf
Availability of RNC55H1252BSB14
QUANTITY
RNC55H1252BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1252BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1252BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1252BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1252BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1252BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1252BSB14
IC REG LDO 3V 0.2A 8SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 27AWG RED 1000' datasheet.pdf
CAP CER 39PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC SW SPST 2.1OHM RON 10MSOP datasheet.pdf
NON PLUGINSIDE ROTARY SPDT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
LSF-SMT 3.50/05/90 1.5SN BK datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V datasheet.pdf