Vishay/Dale RNC55H1262BSB14
RNC55H1262BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1262BSB14
Brief Description
RES 12.6K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1262BSB14.pdf
Availability of RNC55H1262BSB14
QUANTITY
RNC55H1262BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1262BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1262BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1262BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1262BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1262BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1262BSB14
FIXED IND 1UH 6A 15.6 MOHM SMD datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 8-INPUT 16SOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.82 OHM 5% 25W datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 15A 240V datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 3A DDPAK datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SINGLE KEY TRAPPED STD ACTR datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 2000VDC AXIA datasheet.pdf