Vishay/Dale RNC55H1270BSRSL
RNC55H1270BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1270BSRSL
Brief Description
RES 127 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1270BSRSL.pdf
Availability of RNC55H1270BSRSL
QUANTITY
RNC55H1270BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1270BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1270BSRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)127
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1270BSRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1270BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1270BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H1270BSRSL
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 100W datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 5% 3W 6227 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG WHT SHLD 1000' datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 180 OHM 8SIP datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 25V JB 0603 datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC INTEGRATED SYNTH/VCO 32LFCSP datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.0047UF RADIAL datasheet.pdf