Vishay/Dale RNC55H1270FSBSL
RNC55H1270FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1270FSBSL
Brief Description
RES 127 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1270FSBSL.pdf
Availability of RNC55H1270FSBSL
QUANTITY
RNC55H1270FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1270FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1270FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)127
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1270FSBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1270FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1270FSBSL Details Description
Related parts for RNC55H1270FSBSL
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
IC FET BUS SWITCH SGL 24TVSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 2A DO214AC datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
QKE HDR datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT SKT datasheet.pdf