Vishay/Dale RNC55H1271FMRE6
RNC55H1271FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1271FMRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.27K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1271FMRE6.pdf
Availability of RNC55H1271FMRE6
QUANTITY
RNC55H1271FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1271FMRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1271FMRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.27k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1271FMRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1271FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1271FMRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1271FMRE6
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 40MSPS LP 28-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 200V 3A DO201AD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
NON-HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.367667MHZ SMD datasheet.pdf
PWREDGE VERT CARD datasheet.pdf
KT4 BLACK COVER datasheet.pdf
CAP FILM 10NF10% 630VDC RAD datasheet.pdf