Vishay/Dale RNC55H1273FPBSL
RNC55H1273FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1273FPBSL
Brief Description
RES 127K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1273FPBSL.pdf
Availability of RNC55H1273FPBSL
QUANTITY
RNC55H1273FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1273FPBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1273FPBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)127k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1273FPBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1273FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1273FPBSL Details Description
Related parts for RNC55H1273FPBSL
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 4POS 15MM datasheet.pdf
APPLIANCE INLET FLTR 2A datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 2.0A 50V DF datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC DSP HP 32BIT 4CH I/O 48LQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 33POS STR .100" TIN datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 300MA 1.6 OHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf