Vishay/Dale RNC55H1273FPBSL
RNC55H1273FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1273FPBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 127K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1273FPBSL.pdf
Availability of RNC55H1273FPBSL
QUANTITY
RNC55H1273FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1273FPBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1273FPBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)127k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1273FPBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1273FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1273FPBSL Details Description
Related parts for RNC55H1273FPBSL
DECODER/DEMUX DUAL 2-4 16DIP datasheet.pdf
CABLE 5POS R/A SOCKET 5M datasheet.pdf
METRAL SIGNAL HEADER-1MOD 5ROW datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS .093 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS .050 GOLD datasheet.pdf
RES 8.45 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD SMT /PGS 6CKT datasheet.pdf
CABLE ASSY 195 TNCM TNCM datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVDS 25PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole Solder datasheet.pdf