Vishay/Dale RNC55H12R0BSR36
RNC55H12R0BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H12R0BSR36
Brief Description
RES 12 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H12R0BSR36.pdf
Availability of RNC55H12R0BSR36
QUANTITY
RNC55H12R0BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H12R0BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H12R0BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H12R0BSR36
Related LinksRNC55H1, RNC55H12R0BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H12R0BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H12R0BSR36
OPTOISOLATOR 5KV DARL 4DIP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.93V LOW SOT-23B datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC +-12V 15W OUT datasheet.pdf
QKE II FEMALE datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR PLL 32-VFQFPN datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 37 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf