Vishay/Dale RNC55H12R4BRRSL
RNC55H12R4BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H12R4BRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12.4 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H12R4BRRSL.pdf
Availability of RNC55H12R4BRRSL
QUANTITY
RNC55H12R4BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H12R4BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H12R4BRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.4
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H12R4BRRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H12R4BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H12R4BRRSL Details Description
Related parts for RNC55H12R4BRRSL
FIXED IND 680NH 110MA 1.85 OHM datasheet.pdf
RACK STEEL 23.6X23X63.3 BE/GY datasheet.pdf
HDR STR SR .100 GP datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 18-36V +/-24VOUT datasheet.pdf
UMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 2 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 15.4VC R6 datasheet.pdf
RES 4.99M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf