Vishay/Dale RNC55H12R6BRB14
RNC55H12R6BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H12R6BRB14
Brief Description
RES 12.6 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H12R6BRB14.pdf
Availability of RNC55H12R6BRB14
QUANTITY
RNC55H12R6BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H12R6BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H12R6BRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H12R6BRB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H12R6BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H12R6BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H12R6BRB14
CONN HEADER 52POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
RES SMD 1.91KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN 2MM HM RCPT 176POS R/A GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 3GHZ 8SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC SUPERV 5K PULL-UP LOW TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 1A Lighting TSOT-23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN HDR 13POS 0.100 SMD R/A AU datasheet.pdf