Vishay/Dale RNC55H12R9BRB14
RNC55H12R9BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H12R9BRB14
Brief Description
RES 12.9 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H12R9BRB14.pdf
Availability of RNC55H12R9BRB14
QUANTITY
RNC55H12R9BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H12R9BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H12R9BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H12R9BRB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H12R9BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H12R9BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H12R9BRB14
MODEM RF 900MHZ RS232/485 NEMA 4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTIVE 100A AUTO LINK datasheet.pdf
ANALOG OUTPUT MODULE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 392 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEIGHT SPACER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER CGRID III R/A HI_TEMP40CK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf