Vishay/Dale RNC55H1300DSB14
RNC55H1300DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1300DSB14
Brief Description
RES 130 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1300DSB14.pdf
Availability of RNC55H1300DSB14
QUANTITY
RNC55H1300DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1300DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1300DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)130
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1300DSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1300DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1300DSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1300DSB14
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W datasheet.pdf
IC PCMCIA/CARDBUS DUAL 24-TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 16SOIC datasheet.pdf
RELAY RF DPDT 1A 24V datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 7.5NS 119BGA datasheet.pdf
BEZEL SOLID PLASTIC RED 10/PACK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 3.81MM datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 16V 10% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf